ikona wczytywania strony

Aktualności

Ikonka symbolizująca artykuł

7 GRUDNIA ODBĘDZIE SIĘ WIGILA SENIORÓW!

2023-11-06

Doroczne spotkanie opłatkowe członków krzywińskich Klubów Seniora, odbędzie się w czwartek, 7 grudnia, o godz. 16.00, w hali sportowej w Krzywiniu (ul. Chłapowskiego 34). Zapisy chętnych do 20 listopada br., u przewodniczących poszczególnych klubów oraz pani Krystyny Sikorskiej. W załączeniu relacja filmowej z ubiegłorocznej uroczystości.

Ikonka symbolizująca artykuł

OPIEKA WYTCHNIENIOWA - EDYCJA 2024

2023-11-06

Gmina Krzywiń planuje w 2024 roku przystąpić do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa”
dla Jednostek Samorządu Terytorialnego  – edycja 2024.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1. dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,

2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy  z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.).

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.  

Realizowana jest w dwóch formach:

1. w formie pobytu dziennego – maksymalna ilość godzin opieki wytchnieniowej na uczestnika programu wynosi 240 godzin w ciągu roku,

2. w formie pobytu całodobowego – maksymalna ilość dni opieki wytchnieniowej na uczestnika programu wynosi 14 dni w ciągu roku.

Usługi w ramach programu będą świadczone nieodpłatnie. Środki na sfinansowanie Programu „Opieka wytchnieniowa” pochodzą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z Funduszu Solidarnościowego. Program realizowany będzie przez Miejsko–Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywiniu. Osoby zainteresowane przystąpieniem do Programu, proszone są o kontakt z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzywiniu, tel. 65 5179049 do dnia 13.11.2023 r.

Szczegółowe informacje o Programie można znaleźć na stronie Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych pod adresem:https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1488,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024

Ikonka symbolizująca artykuł

OBRADOWALI ORGANIZATORZY ZLOTU ,,PORODÓWKI’’

2023-10-26

W siedzibie MGOPS Krzywiń, odbyło się pierwsze spotkanie członków komitetu organizacyjnego - ,,I Ogólnopolskiego Zlotu Osób Urodzonych na Porodówce w Jurkowie’’. Podczas narady nie tylko wyznaczono termin zlotu (niedziela, 30 czerwca 2024 r.), ale także nakreślono wstępny scenariusz wydarzenia.

trcvbijnivclo voyfcitx
Ikonka symbolizująca artykuł

ZLOT ,,DZIECI’’ PORODÓWKI W JURKOWIE

2023-10-25

30 czerwca 2024 r., w Jurkowie (gmina Krzywiń), odbędzie się ogólnopolski zlot osób, które urodziły się na ,,Porodówce’’ w Jurkowie. W tutejszym ,,Pałacu’’ oddział położniczy funkcjonował w latach 1953–1969. Informacje i zapisy chętnych (w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2024 r.) pod numerami telefonów: 609 408 682 (Elżbieta Olejnik) oraz 695 113 139 (Anna Jeżak). W programie imprezy, której patronuje Burmistrz Krzywinia: prelekcja, występy artystyczne i poczęstunek. Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł/os. Pieniądze należy wpłacać na konto Stowarzyszenia Między Sąsiadami Jurkowo: 82866600042005030007340001.

gfchcutfjcxggx
Ikonka symbolizująca artykuł

ODBYŁ SIĘ KOLEJNY ,,DKF’’

2023-10-19

Pani Teresa Borowiak z Klubu Seniora Łuszkowo udzieliła prawidłowej odpowiedzi w konkursie dotyczącym filmu ,,Green Book’’, który 40-osobowa grupa seniorów, obejrzała w minioną środę w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W nagrodę otrzymała nagrodę niespodziankę, wręczoną przez panią Krystynę Sikorską, Przewodniczącą Gminnej Rady Seniorów. Była to już dziewiąta edycja projektu, którego organizatorami są: MGOPS Krzywiń, Gminna Rada Seniorów, a patronuje Burmistrz Krzywinia. Partnerem przedsięwzięcia jest sołectwo Łuszkowo, któremu dziękujemy za gościnę i pomoc.

wdccedcqdcbthbgtbr3g
Ikonka symbolizująca artykuł

POTAŃCÓWKA SENIORÓW, CZYLI ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA WESOŁO!

2023-10-02

Z okazji Święta Niepodległości - Gminna Rada Seniorów oraz MGOPS Krzywiń organizują ,,Potańcówkę Seniorów’’! Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 9 listopada br., w świetlicy w Jurkowie, pod hasłem ,,Gramy wyłącznie polski przeboje’’! Wstęp na imprezę wolny, jednak z tzw. ,,wnośnym’’! Oznacza to, że każdy uczestnik przynosi coś do zjedzenia dla siebie i kilku innych osób. Zapisy u Przewodniczących Klubów Seniora oraz Pani Krystyny Sikorskiej, w terminie do 25 października br.

zsxdcfvgbnh
Ikonka symbolizująca artykuł

DKF SENIORÓW. ZAPISY NA ,,GREEN BOOK’’

2023-09-27

18 października br., w Łuszkowie, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniorów obejrzymy film pt.: ,,Green Book’’. Jest to pełna przygód opowieść o tolerancji i przyjaźni, która połączyła dwóch mężczyzn, których pozornie dzieli wszystko… Film uhonorowano trzema Oscarami Organizatorami seansu są: Gminna Rada Seniorów oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywiniu, a patronuje mu Burmistrz Jacek Nowak Licencji udzieliła firma ,,M2films’’. Zapisy chętnych do 11 października, u Przewodniczących Klubów Seniora i Pani Krystyny Sikorskiej. Zapraszamy! Wstęp wolny!

dafbwgdhrs dfa
Ikonka symbolizująca artykuł

PROFILAKTYCZNE WSPÓŁZAWODNICTWO MŁODYCH ARTYSTÓW

2023-09-12

3 nagrody główne i 6 wyróżnień przyznało jury profilaktycznego konkursu plastycznego - ,,E-papieros niebezpieczna zabawka’’. Uhonorowanie młodych artystów nastąpi w czwartek, 21 września br., o godz. 11.00, podczas ,,III Krzywińskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia’’. W ramach wydarzenia uczniowie z klas siódmych i ósmych uczęszczających do szkół Gminy Krzywiń, wysłuchają wykładu terapeuty uzależnień pani Heleny Strzałkowskiej oraz obejrzą spektakl w wykonaniu podopiecznych Młodzieżowego Centrum Profilaktyki ,,Alternatywa'' Leszno. 

plastyk a
Ikonka symbolizująca artykuł

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2024

2023-09-05

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2024. Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Adresatami Programu są:

  1. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
    a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
    c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Na realizację Programu Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 505 000 000,00 zł.

Osoby zainteresowane przystąpieniem do Programu, proszone są o kontakt z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzywiniu, tel. 65 5179049

Szczegółowe informacje o Programie można znaleźć na stronie Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych pod adresem:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1478,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024

Ikonka symbolizująca artykuł

Komunikat w sprawie składania wniosków o stypendium szkolne na rok szkolny 2023/2024

2023-09-04

W związku z możliwością uzyskania przez uczniów pomocy materialnej o charakterze socjalnym Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywiniu informuje, że wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy składać w siedzibie tut. Ośrodka w Krzywiniu przy ul. Grnerała Chłapowskiego 34, od 1 do 15 września  w godz.: pn.: 8.00-16.00, wt.-pt.: 7.00-15.00 (szkoły podstawowe, ponadpodstawowe) oraz do 15 października danego roku szkolnego (słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych).

Ikonka symbolizująca artykuł

ZAPISY NA KONCERT KRYSTYNY GIŻOWSKIEJ!

2023-09-01

Z całą pewnością to pierwsza i być może ostatnia okazja, aby zobaczyć i przede wszystkim usłyszeć w Krzywiniu - Krystynę Giżowską. Koncert autorki hitów - ,,Nie było Ciebie tyle lat’’, ,,Złoty obrączki’’ i ,,Przeżyłam z Tobą tyle lat’’, odbędzie się w niedzielę, 24 września br., o godz. 16.00, w hali widowiskowo-sportowej.

Recital ,,Wielkiej Damy’’ polskiej piosenki, który poprzedzą występy zespołów ,,Cantando’’ i ,,Semplicze’’, odbędzie się w ramach koncertu ,,Muzyka łączy pokolenia’’, zorganizowanego w ramach ,,III Krzywińskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia’’. Wstęp na imprezę jest bezpłatny! Obowiązują jednak zapisy pod numerem telefonu: 65 517 90 49. Organizatorami przedsięwzięcia, któremu patronuje Burmistrz Krzywinia są: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywiniu, Gminna Rada Seniorów oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

krysia g
Ikonka symbolizująca artykuł

KOLEJNE SPOTKANIE MIŁOŚNIKÓW KINA

2023-08-31

,,Jaki zawód wykonywał ojciec jednego z dwóch głównych bohaterów filmu pt.: Jak zostać królem’’ – tak brzmiało pytanie konkursowe podczas ósmej edycji Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniorów. Prawidłowej odpowiedzi udzieliła pani Anna Marut, członkini Klubu Seniora Łuszkowo. Nagrodę niespodziankę ufundowaną przez Burmistrza Krzywinia wręczyła pani Krystyna Sikorska, Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów. W spotkaniu miłośników dobrego kina uczestniczyło 77 osób. Dziękujemy!

hv u ujv ujgv ugj vg hg
Ikonka symbolizująca artykuł

DKF ZMIANA TERMINU!

2023-07-28

W środę, 30 sierpnia br., (a nie jak początkowo planowano 23 sierpnia), odbędzie się kolejna odsłona Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniorów. Zapisy chętnych tradycyjnie u przewodniczących Klubów Seniora oraz pani Krystyny Sikorskiej. Przypominamy, że tym razem obejrzymy ,,Oscarowy’’ obraz pt.: ,,Jak zostać królem’’. W rolach głównych w nim wystąpili Colin Firth jako król Jerzy VI oraz Geoffrey Rush jako Lionel Logue, logopeda, który pomógł królowi przezwyciężyć jąkanie. Seans, który odbędzie się w świetlicy w Łuszkowie (początek godz. 16.00), poprzedzi prelekcja, a zakończy dyskusja. Nie zabraknie oczywiście konkursu oraz skromnego poczęstunku. Zapraszamy!

esxrdcfvgb
Ikonka symbolizująca artykuł

DKF SENIORÓW. ZAPISY NA ARCYDZIEŁO KINA!

2023-07-18

23 sierpnia br., w Łuszkowie, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniorów obejrzymy film pt.: ,,Jak zostać królem’’. Bezsprzecznie jest to arcydzieło światowego kina, z powalającą kreacją Colina Firtha. Brawurowo wcielił się on w rolę zmagającego się z jąkaniem przyszłego króla Imperium Brytyjskiego. Organizatorami seansu są: Gminna Rada Seniorów oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywiniu, a patronuje mu Burmistrz Jacek Nowak. Zapisy chętnych do 16 sierpnia, u Przewodniczących Klubów Seniora i Pani Krystyny Sikorskiej. Zapraszamy! Wstęp wolny!

jak zostać k
Ikonka symbolizująca artykuł

ZAPISY NA KONCERT KRYSTYNY GIŻOWSKIEJ!

2023-07-12

To prawdopodobnie będzie kulturalne wydarzenie 2023 roku! Ruszyły przygotowania do wielkiego koncertu Krystyny Giżowskiej, który odbędzie się 24 września br., w ramach - III Krzywińskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia! Koncert autorki przeboju ,,Nie było Ciebie tyle lat’’, poprzedzą występy zespołów: ,,Cantando’’ i ,,Semplicze’’. Zapisy chętnych pod numerem telefonu: 65 5179 049.

gizowska k
Ikonka symbolizująca artykuł

E-PAPIEROS – NIEBEZPIECZNA ZABAWKA

2023-06-26

Spływają pierwsze prace na konkurs plastyczny ,,E-papieros niebezpieczna zabawka’’. Jest to już trzecia edycja profilaktycznego współzawodnictwa organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywiniu oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem konkursu organizowanego pod patronatem Burmistrza Krzywinia jest m.in.: poszerzenie wiedzy na temat negatywnych skutków palenia e-papierosów, stymulowanie aktywności uczniów w życiu szkolnym i gminy oraz rozwój talentów. Podsumowanie projektu będzie miało miejsce 21 września br., podczas - ,,III Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia’’.

azsxdcfvgbhnj
Ikonka symbolizująca artykuł

PROGRAM „KORPUS WSPARCIA SENIORÓW”

2023-06-21

Gmina Krzywiń w związku z pozyskaniem środków finansowych na zakup opasek bezpieczeństwa w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 przystępuje do realizacji Modułu II tego programu, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, poprzez zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość”.

Program "Korpus Wsparcia Seniorów na 2023 rok” finansowany będzie ze środków pochodzących z celowej dotacji budżetu państwa oraz środków gminy. Gmina może otrzymać dotację na realizację działań przewidzianych programem, jeżeli udział środków własnych gminy wynosi nie mniej niż 20% przewidzianych kosztów całkowitych realizacji zadania - całkowita wartość zadania wynosi 17.640,49 zł.

Adresatami programu są:

• mieszkańcy gminy Krzywiń

• osoby w wieku 65 lat i więcej mające problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzące samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Opis usługi w ramach projektu:

• udostępnienie seniorom tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:

1. przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS,

2. detektor upadku,

3. czujnik zdjęcia opaski,

4. lokalizator GPS,

5. funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,

6. funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja);

7. sprawowanie całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centrum monitoringu;

• opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą.

• po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

• w zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

Liczba uczestników Programu to 16 osób.

W przypadku większej liczby zgłoszeń pod uwagę brany będzie stan zdrowia i sytuacja życiowa uczestników Programu.

Mieszkańcy zainteresowani uczestnictwem w Programie mogą zgłaszać się w terminie do 30 czerwca 2023r. osobiście w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzywiniu ul. Gen. Chłapowskiego 34 lub telefonicznie na nr telefonu 65 517 90 49.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Zobacz także: starsze artykuły z menu "Aktualności" (archiwum)

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywiniu

ul. Generała Dezyderego Chłapowskiego 34
64-010 Krzywiń
tel. (65)517-90-49

Link do platformy epuapLink do bipPolityka prywatnościDeklaracja dostępności